پیام خود را بنویسید

با عرض سلام و احترام خدمت همه محققین و نویسندگان بزرگوار

با توجه به تغییرات ساختاری و سازمانی در اداره امور داخلی و فرآیندی نشریات انجمن مهندسی دریایی ایران، لطفا از این پس جهت پیگیری و بررسی روند داوری مقالات خود، با پست الکترونیک نشریات به آدرس info@ijmt.ir و info@marine-eng.ir و شماره 09229687535 خانم مهندس یاسمین حسنی آسیابدره (کارشناس و مدیر داخلی نشریات) در تماس باشید.

شایان ذکر است که اولویت ثبت و رسیدگی، با درخواست هایی است که به ایمیل های اعلام شده ارسال می گردد و تماس تلفنی در اولویت بعد و فقط در مواقع خاص قابل بررسی است. از این که به نشریات انجمن مهندسی دریایی ایران اعتماد می کنید و حاصل زحمات و نتایج تحقیقات ارزشمند خود را برای ما ارسال می نمایید، سپاسگزاریم.
موفق و سربلند باشید
مهدی عجمی
دبیر و ویراستار علمی نشریات
خدانگهدار

دوره 10، شماره 19 - ( 6-1393 )                   جلد 10 شماره 19 صفحات 20-13 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Kamranzad B. Assessment of the changes in average wind speed in Chabahar, Gulf of Oman, due to climate change. Marine Engineering 2014; 10 (19) :13-20
URL: http://marine-eng.ir/article-1-315-fa.html
کامران زاد بهاره. بررسی تغییرات سرعت باد در نزدیکی منطقه چابهار در دریای عمان در اثر تغییر اقلیم. مهندسی دریا 1393; 10 (19) :20-13

URL: http://marine-eng.ir/article-1-315-fa.html


پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی
چکیده:   (5655 مشاهده)
در دهه های اخیر، تغییر اقلیم سبب بروز تغییرات محسوسی در دمای سطحی کره زمین، بارش، تراز آب دریاها، سرعت بادها، ارتفاع امواج، خطوط ساحلی و سایر پدیده‌ها شده است. در مطالعه این عوامل، تخمین میزان تاثیرگذاری اثرات اقلیمی بر آن در طولانی‌مدت از اهمیت زیادی برخوردار است. در این مطالعه، اثر تغییر اقلیم بر سرعت متوسط باد در نزدیکی چابهار در دریای عمان سنجیده شده است. برای این منظور، سرعت باد برای سه سناریوی شرایط اقلیمی در آینده از مدل اقلیمی جهانی CGCM3.1 استخراج شد. سناریوهای مذکور حالات حدی (A2 و B1) و حد وسط (A1B) تغییرات اقلیمی را شامل میشوند. نتایج نشان داد که در نزدیکی منطقه چابهار، تغییرات چندانی در سرعت متوسط باد وجود نخواهد داشت. به علاوه، تغییرات سرعت باد فصلی در آینده نشان داد که سرعت باد متوسط در فصول بهار و تابستان افزایش و در فصول پاییز و زمستان کاهش بسیار جزئی خواهد داشت.
متن کامل [PDF 3128 kb]   (4730 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: شرايط محيطي و زيست محيطي
دریافت: 1393/2/8 | پذیرش: 1393/5/13

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

Creative Commons License
International Journal of Maritime Technology is licensed under a

Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.