پیام خود را بنویسید

با عرض سلام و احترام خدمت همه محققین و نویسندگان بزرگوار

با توجه به تغییرات ساختاری و سازمانی در اداره امور داخلی و فرآیندی نشریات انجمن مهندسی دریایی ایران، لطفا از این پس جهت پیگیری و بررسی روند داوری مقالات خود، با پست الکترونیک نشریات به آدرس info@ijmt.ir و info@marine-eng.ir و شماره 09229687535 خانم مهندس یاسمین حسنی آسیابدره (کارشناس و مدیر داخلی نشریات) در تماس باشید.

شایان ذکر است که اولویت ثبت و رسیدگی، با درخواست هایی است که به ایمیل های اعلام شده ارسال می گردد و تماس تلفنی در اولویت بعد و فقط در مواقع خاص قابل بررسی است. از این که به نشریات انجمن مهندسی دریایی ایران اعتماد می کنید و حاصل زحمات و نتایج تحقیقات ارزشمند خود را برای ما ارسال می نمایید، سپاسگزاریم.
موفق و سربلند باشید
مهدی عجمی
دبیر و ویراستار علمی نشریات
خدانگهدار

دوره 9، شماره 17 - ( 6-1392 )                   جلد 9 شماره 17 صفحات 36-27 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Kamranzad B, jabbari E, Samadi M. Assessment of soft computing models to estimate wave heights in Anzali port. Marine Engineering 2013; 9 (17) :27-36
URL: http://marine-eng.ir/article-1-248-fa.html
کامران زاد بهاره، جباری ابراهیم، صمدی مهرشاد. ارزیابی عملکرد مدل‌های محاسباتی نرم در تخمین ارتفاع امواج در بندر انزلی. مهندسی دریا 1392; 9 (17) :36-27

URL: http://marine-eng.ir/article-1-248-fa.html


1- پژوهشکده فناوری و مهندسی دریا، پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی
2- دانشگاه علم و صنعت ایران
چکیده:   (13327 مشاهده)
امواج ناشی از باد همواره یکی از موضوعات مهم، اساسی و مورد توجه در مهندسی سواحل و بنادر بوده است. از این‌رو، طی سالیان متمادی روش‌های مختلفی مانند روش‌های تجربی، مد‌ل‌های عددی و روش‌های محاسباتی نرم جهت تخمین پارامترهای امواج ارائه شده است. در این مطالعه، ارتفاع امواج در بندر انزلی با استفاده از مدل‌های محاسباتی نرم همچون مدل رگرسیون تطبیقی چند متغیره اسپلاین (MARS)، درختان رگرسیونی (CART)، شبکه‌های عصبی مصنوعی (ANNs) و مدل درختی'M5 تخمین زده شده است. از جمله ویژگی‌های بارز مدل‌های MARS، CART و 'M5 در مقایسه با روش شبکه‌های عصبی مصنوعی، ارائه روابط رگرسیونی و معادلات ریاضی کاربردی جهت تخمین ارتفاع امواج می‌باشد که به‌راحتی می‌توان از روابط بهدست آمده جهت پیشبینیها استفاده نمود. در نهایت نتایج بهدست آمده از این مطالعه نشان‌دهنده دقت قابل رقابت و نزدیک روش‌های رگرسیونی در مقایسه با شبکه‌های عصبی مصنوعی در تخمین ارتفاع امواج می‌باشند.
متن کامل [PDF 618 kb]   (2918 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: شرايط محيطي و زيست محيطي
دریافت: 1392/2/28 | پذیرش: 1392/8/14

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

Creative Commons License
International Journal of Maritime Technology is licensed under a

Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.