پیام خود را بنویسید
دوره 1، شماره 1 - ( 6-1383 )                   جلد 1 شماره 1 صفحات 39-47 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Mohammad Noori N. **ANALYSIS OF TWO-DIMENSIONAL FREE-SURFACE WAVES DUE TO MOTION OF A SUBMERGED BODIES. marine-engineering. 2004; 1 (1) :39-47
URL: http://marine-eng.ir/article-1-4-fa.html
نوری نوروز محمد. حل تحلیلی امواج سطحی تولید شده در اثر حرکت اجسام غوطه ور. مهندسی دریا. 1383; 1 (1) :39-47

URL: http://marine-eng.ir/article-1-4-fa.html


دانشکده مهندسی مکانیک دانشکاه علم و صنعت ایران،
چکیده:   (17001 مشاهده)

مطالعه تحلیلی جریان پتانسیل دو بعدی در مجاورت سطح آزاد در مقاله حاضر مورد توجه قرار گرفته است. این مقوله یکی از مباحث بنیادی در هیدرودینامیک کاربردی است و در حال حاضر روش های متنوعی برای حل این قبیل مسائل در حال توسعه است.  مشاهدات تجربی امواج دریا در مقیاس بزرگ و یا مشاهدات آزمایشگاهی در کانالهای باز بیانگر شکل گیری پدیده های پیچیده ای در پایین دست جریان می باشد. همچنین در پایین دست جریان اجسام شناور و یا غوطه ور، نوسانات سطح آزاد بصورت امواج سطحی ظاهر می شود که بیانگر انتقال انرژی از طرف جسم متحرک به سیال است که به عنوان درگ موج شناخته می شود. با توجه به مکانیزمهای بسیار پیچیده شکل‌گیری امواج سطحی و انتقال آن، تشریح پدیده درگ موج در اجسام غوطه ور و شناور یکی از مباحث پیچیده در تئوری هیدرودینامیک محسوب می شود. در مقاله حاضر سعی براین است گامی در جهت شناخت دقیق تر پدیده های هیدرودینامیکی مجاور سطح آزاد با مطالعه بنیادی قانونمندی های حاکم بر پدیده ها برداشته شود. نتایج تحلیلی بدست آمده این امکان را فراهم می کند که بتوان شکل گیری امواج سطحی و پدیده درگ موج را تفسیر نمود. جریان حول استوانه غوطه ور بعنوان یک مسئله مدل انتخاب شده است که نتایج و روش ارائه شده قابل تعمیم به کلیه مسائل دو بعدی می باشد. همچنین بر اساس این روش، می توان روشهای متداول جهت حل جریان پتانسیل در محیط بیکران را به محیط های محدود به سطح آزاد گسترش داد.

 

واژه‌های کلیدی: موج سطحی، جریان پتانسیل، درگ موج
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: هیدرودینامیک کشتی
دریافت: 1389/4/22 | پذیرش: 1392/7/27

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

Creative Commons License
International Journal of Maritime Technology is licensed under a

Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.