دوره 6، شماره 11 - ( 6-1389 )                   جلد 6 شماره 11 صفحات 43-37 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (14219 مشاهده)

پخش آلاینده های نفتی در محیط­های آبی از معضلات بشر امروزی است. معمولاً، انتقال و پخش لکه نفتی در محیط های آبی به دلیل فرایند‌های شیمیایی، فیزیکی و زیست شناسی است که خود وابسته به خصوصیات نفت، هیدرودینامیک، هواشناسی و شرایط زیست محیطی است. این فرایندها شامل انتقال، پراکندگی، تبخیر، و ... می­باشد. زمانی که نفت در سطح آب پخش      می شود، کشیده شده و لایه نفتی را تشکیل می­دهد. پخش و انتقال لایه نفتی به دلیل جریان، امواج و اثر باد می­باشد. افزایش تمایل نسبت به مطالعه لکه نفتی و همچنین اهمیت روزافزون این موضوع در زندگی روزمره بشر، باعث توسعه تعداد زیادی از مدل های عددی شده است.

در این مقاله یک مدل عددی برای شبیه سازی انتقال و پراکندگی ضخامت لکه نفتی و همچنین پخش و جابجایی مقدار متوسط غلظت نفت در ستون آب و تبخیر با دیدگاه اویلری و به صورت یک مدل چند فازی توسعه داده شده است. مدل هیدرودینامیک موجود معادلات دو بعدی غیر دایمی ناویر استوکس متوسط­گیری شده در عمق را حل می­کند. در حل عددی جریان از روش تغییر جهت متناوب ضمنی استفاده شده است. گسسته سازی معادلات به روش احجام محدود انجام شده است. به منظور بررسی صحت کارایی مدل عددی، با یک رابطه تجربی مقایسه شده است که نتایج، تطابق مناسبی را نشان می­دهند.

متن کامل [PDF 315 kb]   (5964 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: شرايط محيطي و زيست محيطي
پذیرش: 1395/7/10

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.